Индустриалните или още известни като промишлени вентилатори представляват машини за транспортиране на въздушни потоци, газове, пари, прах и други. На практика това са елементи от климатични, вентилационни и отоплителни системи, чиято роля е да се поддържат оптимални условия и подходящ микроклимат в по-големи промишлени зони. Широко е приложението на вентилаторите в редица сфери, но най-често се срещат в енергетиката, химическата промишленост, металургията, строителството и други. Употребата на промишлени вентилатори се налага като средство за бързо действие на транспортиране на топли или студени въздушни потоци, почистване и освежаване на въздуха в големи пространства и други.
Класификация
По различни принципи се класифицират промишлените вентилатори. В зависимост от средата, в която ще бъдат използвани те биват:
- Вентилатори, подходящи за сред с агресивен въздух;
- Вентилатори за неагресивен въздух и газове;
- Промишлени вентилатори, които са устойчиви на корозия поради транспортиране на въздух и газови смеси, съдържащи химически примеси;
- Вентилатори, които са подходящи за работа в взривоопасна среда;
- Вентилатори, които са устойчиви на силно запрашен въздух, който в състава си съдържа минерални частици.
В зависимост от средата, в която ще бъдат използвани вентилаторите отговарят на определени специални технически характеристики, които ги правят устойчиви за работа в различни условия.
В зависимост от всмукателната сила на радиатора те се делят на:
- Едностранно засмукващи;
- Двустранно засмукващи.
За транспортиране на по-големи въздушни маси се прилагат моделите промишлени вентилатори с двустранно засмукване.
Според посоката на въртене на работното колело промишлените радиатори се делят на:
- Вентилатори с дясно въртене на колелото;
- Вентилатори с ляво въртене на работното колело.
Независимо от това какъв вид са вентилаторите за индустриални и промишлени цели то това, което е важно да отбележим е, че са подходящи за работа при температури до 200 °С. те са топлоустойчиви и изработени от благородна стомана и други устойчиви на химични атаки метали, които могат да издържат на сериозно натоварване. Има и други промишлени вентилатори като противодимните, които са още по-стабилни в екстремни условия и могат да работят ефективно при температура на димните газове, които достигат температура до 600 °С.
Характеристики на вентилаторите за промишлени цели
Когато се търси подходящ вентилатор за съответната дейност това, което е необходимо да се вземе предвид при неговия избор са:
- Дебит т.е. какво количество въздух (флуид) може да се транспортира за единица време през вентилатора;
- Каква е консумираната електроенергия за единица време;
- Какво е налягането, което образува при работа вентилатора;
- Какъв е коефициента на ефективност при работа на вентилатора;
- Температура на газовете, на които вентилатора може да устои;
- Обороти и развивана скорост на лопатките по време на работа;
- Осов или центробежен вентилатор. Центробежните са подходящи за вентилационни инсталации, докато осовите са приложими в помещения с по-голям въздушен обем;
- Ниво на шум – въпреки, че се следят спазването на санитарните норми за шум има модели, при които се налага поставяне на шумозаглушители на въздухопроводната мрежа;
- Вентилатори, при които може да се контролира дебита на транспортирания въздух.
Избирането на вентилатори за нуждите на съответно промишлено пространство се фокусира върху редица фактори, които могат да повлияят на ефективната работа на уреда. При нарушение на условията, които не са характерни за съответния вентилатор са възможни настъпване на дефекти, които се характеризират се нетипичен за вентилатора шум, вибрации, хидравлични удари и други.
Винаги се консултирайте с експерти, които са детайлно наясно с работата и ефективността на промишлените вентилатори, тъй като е от съществено значение да се търси оптималната възможност за производителност. В онлайн магазин Ташев Галвинг се предлагат многообразни решения, които са приложими като средства за транспортиране а въздушни потоци съобразно обема на пространството.